Elektroodpad a jeho recyklace
Elektroodpad je veškerý odpad v podobě elektrospotřebičů včetně jejich součástek, elektronických a elektrických součástek. Odděluje se o ostatního odpadu (směsného a komunálního) a řídí se také jinými pravidly sběru a likvidace. Do tohoto systému je zařazena drtivá většina elektrovýrobků, nepatří mezi ně ale třeba klasické žárovky.
Nakládání s elektroodpadem v ČR bylo upraveno zákonem č. 185/2001 Sb. o odpadech, který je platný od 13. srpna 2005. Pro elektroodpad zavedl tzv. recyklační poplatek PHE, neboli poplatek za likvidaci historických elektrozařízení.
Obecná pravidla pro nakládání s elektroodpadem
Pro sběr elektroodpadu jsou stanovena sběrná místa, která jsou zajištěna provozovateli systémů pro sběr elektrozařízení (např. Ekolamp, Asekol nebo Elektrowin). Tyto firmy spolupracují s jednotlivými obcemi. Kromě těchto sběrných míst je možné elektroodpad odevzdat také všem prodejcům elektrotechnických výrobků. Po odevzdání je elektroodpad odeslán specializovaným firmám, které jej zpracují.
Při samotném odevzdávání elektroodpadu na sběrném místě nic neplatíte. Náklady na provoz celého systému zpětného odběru elektroodpadu se hradí prostřednictvím tzv. recyklačního poplatku, který je uváděn také jako PHE – příspěvek na likvidaci historických elektrospotřebičů. Výše recyklačního poplatku se u různých druhů výrobků liší. Vždy je výše recyklačního poplatku uvedena na faktuře či účtě.
Výše recyklačního poplatku pro jednotlivé druhy výrobků
Chlazení (chladničky, mrazničky a jejich kombinace) – 216,80 Kč vč. DPH
Velké spotřebiče (pračky, sušičky, myčky, sporáky apod.) – 65,45 Kč vč. DPH
Střední spotřebiče (vysavače, mikrovlnné trouby, pračky do 30 kg) – 12,10 Kč vč. DPH
Malé spotřebiče (žehličky, topinkovače, fritovací hrnce, kávovary, fény, kulmy, pily, sekačky, šicí stroje atd.) – 3,02 Kč vč. DPH
Nářadí a nástroje (vrtačky, brusky, pily, frézy, pájky, čerpadla) – 4,03 Kč vč. DPH
Zahrada (sekačky, křovinořezy, nůžky na živý plot) – 4,03 Kč vč. DPH
Důvodem, proč vznikl tento zákon a zpětný odběr, je zamezení černých skládek nebezpečného odpadu. Elektroodpad navíc často obsahuje materiály, které se vyplatí třídit a zrecyklovat k dalšímu použití (např. měď, cín, hliník, zinek apod.). Elektroodpad také může obsahovat nebezpečné látky, jako je rtuť, arzen, olovo, ftaláty, PVC, chrom a další.