Jakou vybrat popelnici?

Popelnici potřebuje každý. Na sídlištích je tento problém většinou vyřešen díky velkokapacitním kontejnerům. Ostatní, tedy obyvatelé rodinných domů a chat, si musí popelnici opatřit sami. Jakou tedy vybrat? Plechovou klasiku, nebo moderní plast?

 

Plechové popelnice

Plechové popelnice jsou vyrobeny z pozinkovaného plechu, nejčastěji tloušťky 0,8mm a 1mm. Jsou těžší než popelnice plastové a hůře odolávají korozi. Lze do nich však ukládat horký popel aniž by hrozilo nebezpečí zničení popelnice. Spodní část popelnice je opatřena gumovou obručí snižující hlučnost při manipulaci. Plechové popelnice obvykle nemají kolečka usnadňující manipulaci s ní. Pro přesun je tedy třeba plechové popelnice buď přenášet (ve dvou), nebo odkulit.

Popelnice se mohou lišit objemem, tvarem i sílou použitého materiálu. Lze je opatřit výliskem firemního loga, nebo i dodatečně uzamykatelným víkem.

 

Plastové popelnice

Plastové popelnice jsou nejčastěji vyrobeny z polyetylenu. Jsou výrazně lehčí než popelnice plechové, jsou odolné proti korozi a UV záření. Jsou naprosto nevhodné pro ukládání žhavého popelu a jiných horkých odpadů. Můžou se lišit barvou použitého materiálu, objemem i konstrukcí. Různobarevné popelnice se nejčastěji používají pro třídění odpadu.

Plastové popelnice

Na plastové popelnice je možné umístit potisk, jak logo vaší firmy, tak adresu soukromého bytu, nebo číslo popisné. Na popelnice je možno dokoupit a instalovat doplňky jako: zamykání víka, nebo kolečka pro manipulaci (ty ale u většiny modelů jsou v základu).

Velmi oblíbené jsou také plastové popelnice na BIO odpad. Nejčastěji jsou vyrobeny z hnědého polyetylenu. Používají se k oddělení tekuté a tuhé části BIO odpadu. To je konstrukčně vyřešeno separačním, dvojitým dnem a odvětrávacími otvory na spodku popelnice.