Třídíte správně odpad?

V posledních letech se ukázalo, že Češi třídí 85% papíru, skla a plastu, což je jeden z nejlepších výsledků na světe.

Víte ovšem jak třídit odpad a co správně kam patří?

SKLO

Sklo se vyhazuje do zelených a bílých kontejnerů, které jsou rozděleny dle barvy skla. Toto třídění dle barvy skla je důležité, jelikož jakmile se do čirého skla přidá sklo barevné, již nikdy není možné z takového recyklátu vytvořit opět sklo čiré.

Proto do zeleného kontejneru vyhazujte veškeré barevné sklo, nejvíce pak od alkoholu. Do bílého kontejneru zase třeba sklenice od marmelád, kečupů atd…

Naopak do kontejneru na sklo nepatří autoskla, nebo zrcadla. Zrcadla patří do směsného odpadu a autoskla na sběrné dvory.

PAPÍR

Papír patří do modrého kontejneru. Vyhazují se zde hlavně noviny, časopisy, papírové obaly, sešity, krabice. Ale také kancelářský papír se sponkou, či obálky s okénky. Naopak nevhazujte obálky s bublinkovou výplní. Do kontejneru také nepatří knihy s pevnou vazbou, tu musíte odstranit a vyhodit do směsného odpadu. stejně tak třeba pleny, nebo krabičky od cigaret.

PLASTY

Plastové odpadky patří do žlutých kontejnerů a zabírají nejvíce místa ze všech běžných odpadků domácnosti. Do žlutých kontejnerů vyhazujte plastové sáčky, tašky, plastové obaly, folie a sešlápnuté PET láhve. Také obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, apod.

NÁPOJOVÉ KARTONY

Krabice na mléko, krabice od vína a džusů – to jsou všechno nápojové kartony, které patří do oranžových kontejnerů. Do těchto kontejnerů však nevhazujte obaly, které ještě obsahují zbytky potravin či nápojů.

KOVY

Kovy se sbírají v často šedivých kontejnerech. Nejčastějším místem pro sběr kovů však nadále zůstávají sběrné dvory. Do kontejnerů se nejčastěji odhazují plechovky, alobal, kovové tuby, kovové zátky či hřebíky a šroubky. Pokud chcete vyhodit větší kusy plechu, trubky, vany či kola, je nutné odvést tyto předměty do sběrného dvora.