Využití odpadu

Odpad odložený na sběrné dvory, je třeba ještě dále zpracovat. Některé materiály je možné znovu zpracovat, jiný odpad je třeba spálit či jinak zlikvidovat, některé odpady se ukládají na skládky nebo na jiná k tomu určená místa.

 

Opětovné využití odpadů

Mnoho spotřebních výrobků je často odloženo buď v plně funkčním stavu, nebo jen lehce poškozené. Lidé v dnešní době totiž často dají přednost modernějšímu výrobku před opravou toho stávajícího. Opravou starších spotřebičů je ale možné ušetřit jak peníze, tak i životní prostředí, které tak není zatěžováno dalším odpadem. To se týká například i starého nábytku, který je při rekonstrukci bytu odvezen na sběrný dvůr.

 

Materiálové využití

Recyklace – opětovné využití odpadu ve výrobním procesu. Ve výrobě jinak nepoužitelný materiál je v tomto procesu přetvořen na vstupní surovinu, ze které je vyroben jiný výrobek. Šetří se tak obnovitelné a neobnovitelné zdroje a také se může snížit zátěž životního prostředí.

Kompostování – biologická metoda využívání bioodpadu. Díky působení vzduchu a mikroorganismů přeměňují bioodpad na kompost.

 

Energetické využití

Přímé spalování / zplyňování – spalováním se odpad přeměňuje na tepelnou energii. Ta se poté využívá pro vytápění a ohřev vody nebo pro výrobu elektrické energie. Zlyňování je proces, při kterém se organické materiály mění na hořlavé plyny. Následně vzniká například svítiplyn, vodní plyn, generátorový plyn nebo koksárenský plyn.

Výroba paliv – z odpadů mohou být vyrobena biopaliva, brikety a další typy paliv.

 

Uložení na skládce odpadu

Skládky jsou prostředí vyhrazená k dlouhodobému uložení odpadu. Jedná se o nejstarší způsob likvidace odpadu vzniklého z lidské činnosti. Skládky stále fungují na mnoha místech, bohužel je ale i velké množství nelegálních skládek.

 

Nebezpečné odpady 

S nebezpečnými odpady je třeba zacházet jinak, jejich likvidace má svoje specifika.

Jaderný odpad se vyznačuje tím, že je radioaktivní a již nemá další využití v energetice nebo lékařství. Jaderný odpad se dělí podle stupně aktivity a na základě toho je s ním nakládáno. Jedním druhem je vyhořelé jaderné palivo z elektráren. To je skladováno po využití v jaderné elektrárně a následně je umístěno do ochranných kontejnerů a uloženo do podzemí. Radioaktivní zbytkový materiál ze zdravotnictví, který se používá při diagnostice či léčbě chorob je radioaktivní méně.

Nebezpečný odpad, mezi který patří vybité baterie, oleje, staré ledničky a jiné elektrospotřebiče také není možné umístit do popelnice. Možností pro odložení takého odpadu je několik – první variantou je odvoz na sběrný dvůr. Druhou variantou jsou prodejny elektrozařízení, které zpětně odebírají elektrozařízení (zdarma) a třetí možností jsou speciální kontejnery na elektroodpad. Ty se v současné době stále více rozšiřují. Mají odvykle červenou barvu a je možné do nich umístit jak elektroniku, tak i baterie.

Nevyužité a prošlé léky je možné vrátit v jakékoli lékárně, popř. je odvézt na sběrný dvůr. V žádném případě není vhodné prošlé léky vyhazovat mezi běžný odpad.