Třídění odpadu
Třídění odpadu má velice významný ekologický význam. Roztříděný odpad lze totiž opakovaně recyklovat, takže jej lze následně opět začlenit do výrobního procesu. Tím se významně šetří přírodními zdroji. Několik základních druhů odpadu je ale třeba oddělit od ostatních. Mezi hlavní tříděné odpady patří papír, sklo a plasty, poslední dobou se také rozšiřují kontejnery na bioodpad, elektroodpad a baterie. Kontejnery bývají odlišené barevně, každý na sobě má popis odpadu, který je možné dovnitř umístit.
V České republice se ale mnohokrát setkáte s tím, že na sběrných místech jsou pouze základní kontejnery nebo popelnice na tříděný odpad a to papír, sklo a plasty. Bioodpad a elektroodpad je pak třeba odvézt do sběrného dvora, kde již správné roztřídění odpadu zajistí. Na sběrné dvory je také možné odvézt rozměrný odpad, jako jsou třeba postele nebo skříně.
Aby bylo třídění odpadu efektivní, je třeba vědět, jaký odpad patří do jakého kontejneru.
Papír – do kontejnerů na papír je možné kromě novin, časopisů a kancelářského papíru vhazovat také kartony a vlnitá lepenka, obaly s recyklačním symbolem a kódem PAP 20, 21 a 22. Naopak se do kontejnerů nesmí vhazovat znečištěný, mokrý nebo mastný papír, použité pleny a vícevrstvé obaly.
Sklo – sběrné kontejnery na sklo mívají zelenou barvu a jsou určené pro skleněné nádoby, pro nevratné lahve, skleněné střepy i tabulové sklo. Do těchto kontejnerů se nevhazuje keramika a porcelán, autosklo, drátěné sklo, zrcadla, žárovky a zářivky ani lahvičky od léčiv.
Plasty – kontejnery na plasty mají nejčastěji žlutou barvu. Kromě stlačených PET lahví od nápojů jsou určeny také pro plastové sáčky, kelímky, folie, polystyren, dále výrobky označené symboly HDPE, LDPE, PP, PET a PS. Do kontejnerů na plasty nepatří guma, molitan, PVC, linolea či pneumatiky, obaly od nebezpečných látek.
Nápojové kartony – nápojové kartony jsou označeny symbolem Tetra Pak. Jsou vyrobeny z několia vrstev. Také pro tento odpad jsou určeny samostatné popelnice nebo kontejnery označené oranžovou barvou. V mnoha městech probíhá sběr nápojových kartonů společně s plastem. V těchto případech je ale na kontejneru na plast vždy oranžová nálepka s nápisem „Nápojové kartony“.
Bioodpad – popelnice a kontejnery na bioodpad jsou v České republice k vidění výjimečně. Často sběr tohoto odpadu probíhá tak, že je třeba jej odvézt přímo do areálu sběrného dvora. Bioodpadem jsou zbytky ovoce a zeleniny, slupky, zbytky čaje a kávy. Lze sem umístit i zahradní odpad, jako např. trávu, větve, listí nebo zvadlé květiny.
Nebezpečný odpad – do kontejnerů určených pro nebezpečný odpad lze umístit zářivky, výbojky, baterie a akumulátory, ledničky a mrazničky, oleje, lepidla, barvy. Také je možné sem umístit léky, které je ale vhodnější odevzdat v lékárně.
Elektroodpad – většinu vysloužilých elektrotechnických výrobků lze vrátit u prodejců tohoto zboží. Přímo u prodejců bývají oddělené kontejnery na baterie, světelné zdroje, popř. i drobných elektrospotřebičů. Tento odpad je možné odevzdat bez dalšího poplatku. Celý systém je financován prostřednictvím tzv. recyklačních poplatků, které jsou připočítány k ceně každého nového výrobku. V poslední době se také značně rozšiřuje síť kontejnerů na elektroodpad přímo v ulicích měst. Ty jsou vyvedeny v červené barvě a mají i oddělený prostor pro umístění baterií.
Kovy – veškeré kovy je možné odevzdávat ve sběrných dvorech, nebo je možné je odvézt do sběrny surovin, kde můžete za tento sběr dostat peníze. Cena za kg kovu se liší podle typu kovu.