Dvě třetiny Čechů třídí odpad. Zapomínají však na nápojové kartony.
Každým rokem roste počet Čechů, kteří třídí odpad. V současnosti se jedná již o více než dvě třetiny lidí. Souběžně s tím roste také objem odpadu, který české domácnosti vyprodukují. V roce 2012 to bylo v průměru cca 40 kilogramů vyhozeného odpadu na osobu, tedy skoro o 3 kilogramy více, než v předešlém roce. Toto číslo by mohlo být ještě podstatně vyšší, ale lidé se zatím příliš nenaučili recyklovat nápojové kartony.
Barevné kontejnery na tříděný odpad jsou již obecně známé a také hojně rozšířené i v malých obcích. Do zelených, modrých a žlutých kontejnerů se ročně vyhodí přes 620 tisíc tun odpadu. Do oranžových kontejnerů, které jsou určené právě pro nápojové kartony, však zamíří pouze každý desátý obal od džusu, mléka nebo vína. Mnoho občanů navíc ani nemá ponětí o tom, že takové kontejnery existují. Proto takový odpad nejčastěji skončí mezi směsným odpadem.
Proč je to špatně? Stejně jako ostatní druhy tříděného odpadu jsou i nápojové kartony dále využitelné. V dalším životním cyklu se používají k výrobě papírových sáčků a tašek, nebo desek na stavbu domů. Po recyklaci 30 tisíc nápojových kartonů se získá materiál na stavbu menšího rodinného domku.
Počet oranžově označených kontejnerů na tento typ odpadu se v současné době pohybuje nad hranicí 7 tisíc a jejich počet i nadále stoupá. Oproti ostatním kontejnerům, kterých je již více než 200 tisíc, je počet oranžových kontejnerů samozřejmě nižší.
A jak jsme na tom s tříděním v porovnání s ostatními státy? Patříme k evropské špičce, ve třídění plastů jsme dokonce na druhém místě. I díky tomu přibylo během roku 2012 v českých obcích přes 13 tisíc nových kontejnerů na tříděný odpad.