Platí se za odevzdání pneumatik zbytečně moc

Všichni vědí že pneumatiky do přírody rozhodně nepatří. Víme ovšem kam s nimi?

Podle průzkumu necelých ¾ řidičů ví, že mohou pneumatiky odevzdat bezplatně v pneuservisu. Ovšem až třetina všech řidičů vozí staré ojeté pneumatiky na sběrné dvory. Pneumatiky, ale na sběrné dvory nepatří a tak jsou dvory nuceni požadovat zaplacení poplatku za jejich převzetí.

To že jsou řidiči málo informování svědčí i nedávné průzkumy, kde zhruba pětina dotázaných řidičů v nejbližší době odevzdala pneumatiky do sběrných dvorů kde za ně i zaplatila. Většina z těchto dotázaných uvedla jako důvod odevzdání na sběrný dvůr, že nemají kam jinam pneumatiky odevzdat. Přesně pro tyto případy existuje aplikace do mobilu, která obsahuje skoro 5000 míst zpětného odběru pneumatik po celé České republice.

Někteří řidiče proto řeší svojí situaci se starými pneumatikami tím, že je vyhazují, nebo zakládají černé skládky v přírodě. Ruku na srdce komu by černé skládky v přírodě nevadili? Přitom podle průzkumů každý desátý řidič zná někoho kdo odvezl pneumatiky na černé skládky. Paradoxně, ale vyhození pneumatik na černou skládkou stojí více námahy než vyhledat zpětné místo odběru v aplikaci nebo na internetu.

Naprostá většina z nás už ve svém životě našla pneumatiky v přírodě, nebo lese. Přitom rámci akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ se v roce 2019 během jediného víkendu posbíralo téměř 18 000 pneumatik z přírody!