Recyklace žárovek v ČR
Češi mají v domácnostech celkem 66,5 milionu světelných zdrojů. Z těch, které již dosloužily, se odevzdalo k ekologické recyklaci 726 tun, což odpovídá přibližně 5 milionů kusů úsporných žárovek. Takové množství obsahuje přibližně 25 kilogramů rtuti.
Nicméně i kvůli takto malému obsahu rtuti a dalším druhotným surovinám je třeba žárovky odborně recyklovat a umístit je do speciální sběrné nádoby a ne do běžného odpadu. Množství 25 kg rtuti by totiž dokázalo znečistit např. vodu o objemu téměř 2 slapských přehrad.
Nejvíce se zrecyklovalo v Praze, nejpilnější je Královéhradecký kraj
Největší množství rtuti se podařilo odebrat v Praze, Středočeském kraji a Moravskoslezském kraji. V přepočtu množství rtuti na jednoho občana je na tom však nejlépe Královéhradecký kraj následovaný Prahou.
U třídění odpadu hraje u Čechů velkou roli vzdálenost nádob pro zpětný odběr – Češi jsou ochotní ujít maximálně 617 metrů.
Počet sběrných míst roste
Rtuť je neškodná, dokud je uvnitř úsporné žárovky. Poté, co doslouží, je nutné jí ekologicky zlikvidovat. Proto se vyřazené úsporné žárovky odevzdávají do sběrného dvora nebo do speciálního kontejneru umístěného například v obchodních domech nebo místních úřadech. Navíc je možné žárovky odevzdat ve většině prodejen elektra, které žárovky prodávají.
Celkem je v ČR aktuálně k dispozici více než 4400 sběrných míst, alespoň jedno v každém městě či obci s více než 2000 obyvateli.
Nejbližší sběrné místo si můžete najít také za pomoci šikovné mobilní aplikace „Kam s ní?“, která je dostupná pro zařízení se systémem Android a iOS.