Proč se vyplatí recyklovat baterie?
V dnešní době jsme díky novým technologiím schopni z 1 tuny zrecyklovaných baterií znovu použít až 630 kilogramů surovin jako jsou zinek, nikl, ocel, olovo a mangan, také se znovu dají využít měď a v menším poměru kobalt, kadmium, stříbro a lithium.
Podle dostupných zdrojů společnosti ECOBAT pouze minimální množství zhruba 1% odevzdaných baterií končí ve spalovnách, v tomto případě jde o nerozpoznané a nebo nerecyklovatelné baterie. Všechny ostatní se znovu zužitkují ve specializovaných firmách.
Také se snížily náklady na recyklaci baterií. V minulém roce se náklady zpracování baterií snížily o 30%.
Využití surovin které se recyklací získají má využití v mnoha oborech jako jsou například výroba turbín, kovových konstrukcí, akumulátorů, elektrických vodičů a chladičů, střešních okapů, popelnic, autobaterií, nástrojové oceli, dobíjecích i běžných baterií, sklokeramických varných desek, až po příbory, CD/DVD disky, mince, kosmetiku nebo šperky.
Polovina baterií se třídí v Čechách zbytek v zahraničí
V Česku máme 2 provozovny kde se třídí baterie. První je v Kladně(společnost AVE Kladno spol. s r.o.), tady se zpracovávají směs běžných baterií a druhá je v Jihlavě (třídička společnosti Enviropol s. r. o.) kde se třídí baterie z elektroodpadu. Přenosné baterie u nás zpracovávat neumíme, proto se jejich další zpracování dělá v zahraničí.
Recyklace začíná u třídění
Recyklace začne tím když člověk odnese baterii do sběrného místa, které jsou už v naší zemi celkem běžné. Nejvíce využívané jsou červené kontejnery na drobné elektrospotřebiče a baterie. V dnešní době se také mohou baterie vracet v obchodech a nebo je samozřejmě přijímají sběrné dvory.
Recyklace baterií je složitý obor
Pro zpracování baterií se používají 2 metody: Jedná se o mechanickou nebo chemickou cestu. Při mechanické cestě se v peci za velmi vysokých teplot získávají tyto suroviny.:
- Slitina železa, manganu a niklu. Využívá se pro výrobu antikorozní oceli, například pro chirurgické nástroje nebo kuchyňské dřezy.
- Oxid zinečnatý. Používá se pro výrobu zinku a také pro povrchovou úpravu kovů, například pozinkování.
- Manganový silikát. Využívá se jako nízkoprocentní ruda v manganovém průmyslu. Mangan se obecně používá pro zlepšení mechanických vlastností, například ke zušlechťování konstrukční oceli.
Při obou metodách zpracování baterií se nejprve rozdtí a separují kovy, plasty a papír a poté se louhujezískaná jemnozrnná černá hmota. Jemnozrnná černá hmota je směs burelu (oxidu manganičitého), grafitu a elektrolytu (chlorid zinečnatý nebo hydroxid draselný), a dále železných kovů a kovového zinku.
Potom se hmota zpracuje metalurgicky na zinek či oxid zinečnatý a manganovou strusku.
Také se mohu zpracovat loužením na uhličitan zinečnatý, ten se používá v kosmetickém průmyslu na výrobu některých krémů. Železné kovy a kovový zinek se také dále zpracovávají metalurgicky.