Sype se všechen tříděný odpad na jednu hromadu? Pražské služby boří mýty
Vášnivou debatu o třídění odpadu vyvolalo video pracovníka úklidové služby, který na hlavním nádraží v Praze sesype obsah speciálních košů na papír, plast a sklo do jednoho pytle.
Nezvyklé zacházení s odpadky už jste nejspíš viděli. Video natočené pravděpodobně na mobilní telefon zveřejnil muž na facebookovém profilu.
Postup hlavního hrdiny, jenž nahází tříděný odpad do jednoho pytle, však hájí Správa železniční dopravní cesty s tím, že chybují především lidé cestující vlakem, kteří špatně třídí a úklidová služba musí dělat správnou věc za ně. Navíc bezdomovci podle SŽDC do košů s kulatým otvorem vykonávají potřebu.
Někteří lidé diskutují na internetu, že to co se dělo na pražském hlavním nádraží, probíhá také při odvozu městského odpadu z barevných kontejnerů.
Mýtus: Všechen odpad se stejně sype na jednu hromadu
Ne, nesype. Namixování tříděného odpadu a jeho pokoutný odvoz na skládku je ekologický i ekonomický nesmysl a zcela popírá logiku recyklace. Třídicí linky papíru ročně zpracují zhruba 37 tisíc tun papíru.
Mýtus: Odpad třídí málo lidí a kontejnery jsou nedostupné
Omyl, za normální považuje třídit odpad více než sedmdesát procent občanů. Jenom v Praze je vytříděno více než 54 tisíc tun papíru, plastu, skla, kartonů a kovových obalů. V ulicích Prahy se nachází více než 4700 kontejnerových stání na tříděný odpad a je na nich umístěno na 19 tisíc odpadových nádob.
Mýtus: Čiré a barevné sklo se při svozu míchá
Svoz skla nejčastěji probíhá vozidly s hydraulickou rukou, která jsou určena ke svozu kontejnerů s tzv. spodním výsypem. Korby těchto vozidel jsou vybaveny přepážkou, díky které lze svážet čiré a barevné sklo současně.