Deset zásad jak nerecyklovat

I když musí výrobci i prodejci uvádět na obalu výrobku značku, která nám má pomoci zda lze daný výrobek recyklovat, nebo ne. Né vždy rozumíme a víme jak správně třídit.

Č.1 Rozhodující je znak

Panáček odhazující do koše upozorňuje na ochranu životního prostředí a použití nádob na odpad.

 

Trojúhelník s plnými šipkami určuje využití recyklace.

Trojúhelník s obrysovými značkami označuje výrobek, který byl již vytvořen z recyklovaného materiálu.

Přeškrtnutá popelnice symbolizuje upozornění, že výrobek nepatří do směsného odpadu, tedy do klasické popelnice.

Č.2 Rozbité sklo

Jakékoliv sklo, at už zrcadlo, autosklo atd… nepatří do popelnice, ale správně by jste jej měli odvést na nejbližší sběrný dvůr.

Č.3 Starý telefon

Většina z nás si nechá starý telefon „pro jistotu“ doma v šuplíku co kdyby náhodou… Pravda ovšem je taková že nikdo z nás už starý telefon nevytáhne a jen leží v šuplíku. Starý telefon můžete recyklovat nebo ho třeba věnovat do dětského domova.

Č.4 Recyklovat recyklované

Některé produkty už z recyklované jsou a nejde je tak znovu recyklovat. Patří sem třeba rulička od toaletního papíru, či plata od vajec. Takový papír pak patří do klasického směsného odpadu.

Č.5 Žárovky

Klasická stará žárovka patří do komunálního odpadu. Ovšem zářivky, nebo úsporné žárovky patří do speciálních kontejnerů na světelné zdroje. je to z toho důvodů, že obsahují nebezpečnou rtuť.

Č.6 Drobné elektro

Jakékoliv drobnější eletro, které už neslouží a chcete jen vyhodit nepatří do klasického směsného odpadu, ale do speciálních červených kontejnerů. Je to z toho důvodu, že některé eletrospotřebiče můžou do země uvolňovat nebezpečné látky. Větší kusy elektrospotřebičů patří pak do sběrného dvora. Stejně tak staré baterie můžete vhodit do červeného kontejneru, nebo do speciálních malých nádob v obchodech.

Č.7 Káva s sebou

Pokud si v kavárně necháte připravit kávu s sebou do vlastního hrníčku, zároveň ušetříte. Tato iniciativa podporuje omezení zbytečných plastů.

Č.8 Krabička od jídla

Většina plastových boxů, ve kterých dostaneme jídlo s sebou, je vyrobena z polystyrenu, který můžete bez výčitek vhodit do kontejnerů na plasty. Je třeba je ale předtím zbavit mastnosty, ta do tříděného odpadu nepatří! Pozor také na thermoboxy nebo stavební polystyren, s tím budete muset na sběrný dvůr.

Č.9 Kosmetika

Zbytky mýdla nebo krému slijte a v malém množství vyhoďte do směsného odpadu. Plastové obaly vhoďte do popelnice na plasty. Staré řasenky taktéž patří do směsného odpadu.

Č.10 Nebezpečný odpad u popelnice

Někteří spoluobčané se zbavují starých věcí tím, že je postaví k popelnicím, doufajíc že si je někdo třeba ještě vezme. Jenže odložením věcí mimo popelnice se dopouštíte přestupku a zakládáte tak černou skládku. Hrozí Vám pak pokuta až do výše 20 000,- korun. Zkuste proto jej raději nabídnout třeba jen za odvoz. Určitě se najde někdo kdo o to bude mít zájem.